Domů DOMŮ


ETIOPIE (sever) - hory Simien, zajímavá místa a města

Výletu do Etiopie jsme věnovali měsíc, zažili jsme tam naše i jejich Vánoce a Nový rok, viděli jsme spoustu hezkých míst a památek a hlavně úžasné hory plné endemických paviánů gellada [dželada].





INFO O ETIOPII

Přírodní poměry

Etiopii si spousta lidí spojuje s vyprahlou krajinou a pouští. Není to tak úplně pravda, část roku se velká část země zazelená a spousta míst je zelená celoročně. Na druhou stranu však je nutné přiznat, že poušť se tam skutečně vyskytuje a zabírá dost velkou část území a že voda v Etiopii rozhodně neteče na každém kroku, v horách v zimním období byla k dispozici jen ve větších řekách (které nevysychají) a ve vesnicích, kde měli studnu (často ovšem musel člověk nejdřív uzavřít všechny otevřené kouhoutky u studny, počkat, až se voda natáhne, a pak teprve trpělivě po kouskách naplňovat své lahve).
Je to země plošin a desek, které jsou rozlámané a různě od sebe výškově posunuty - chvíli se pohybujete po placce ve výšce 2500 m n.m., pak najednou spadnete o 1000 metrů níž a pokračujete po jiné placce dál. Nejvyšší horou je Ras Dašen (cca 4550 m n.m. - údaje o výšce se různí a dokonce ani není úplně jasné, který vrchol je vlastně nejvyšší) v pohoří Simien mountains. Největším jezerem je Tana s plochou 3500 km2 ležící na řece Modrý Nil. Kontakt s mořem ztratila Etiopie po odtržení Erithrey v roce 1993.

Vegetace

Tady bych se chtěla zmínit o lobelii (myslím, že konkrétně lobelia giberroa). Je to obrovská květina, připomínající svým květenstvím spíše strom. Roste ve vyšších nadmořských výškách (přes 2000 m n.m.) v horách Simienu a její porosty tvoří celé lesy.

Zvířátka

Do Simien mountains se jezdí především za pozorováním endemických paviánů gellada [dželada] - žije jich tam opravdu početná populace. Dále jsou k vidění kozorožci a zvířátko zvané etiopský vlk. V nižších polohách žijí hyeny. V Nilu prý lze načapat hrochy a krokodýly.

Jídlo

Velmi levné a dobré. Typickým etiopským jídlem je inžara - placka, která svým vzhledem připomíná karimatku, chutná nakysle a vyrábí se z prosa. Přímo na ní je naservírováno množství různých omáček a zeleninových směsí všemožných chutí a to celé se jí pomocí rukou (pokud jste neschopní, obdržíte vidličku či lžíci). Inžara se také často nabízí s dobrou červenou omáčkou širo. Postupně jsem tomuto jídlu přicházela na chuť a ke konci cestování po Etiopii jsem se po ní mohla doslova umlátit. Ostatní moje nadšení nesdíleli a tak si dávali raději špagety s rajčatovou omáčkou a masovou směsí či vaječné omelety. K dostání jsou běžně také pokrmy ze skopového masa (tzv. tibs - miska s kousky skopového). Je potřeba taky zmínit etiopské pekárny - nabízejí výborné koblihy, bábovky a další dobroty.

Balená voda či limonády se dají koupit ve městech, vodu v horách (pokud není ze studny) je dobré čistit nebo filtrovat. Běžným nápojem je čaj (šai) a samozřejmě kafe. Specialitou je kávový obřad, kdy se z jedné porce kávy dělají postupně 3 nálevy - pěkné to je vyzkoušet třeba v nějaké zapadlé vesničce v horách, ve městech to poněkud ztrácí kouzlo. Ve městech dělají výborné džusy a šejky vymačkané z čerstvého ovoce, nejlepším nápojem je sprits, což jsou 3 druhy hutného džusu v barvách etiopské vlajky poskládané ve skleničce pěkně nad sebou, že se navzájem ani nemíchají (např. banán + avokádo + papája či jahody).

Pivo tu je překvapivě dobré, všude se dá sehnat lahvové a někdě také točené. Bedele je pivo dle české receptury, ale dobrá jsou i ostatní - např. Dashen, St. George atd. Místní víno se nazývá Gouder a je velice zvláštní...


Počasí

Počasí se značně liší podle oblastí a podle roční doby. V horách je v zimě sucho, přes den pěkně teplo a v noci třeba i slušný mráz. To platí o všech výše položených plošinách. Nižší polohy jsou pak výrazně teplejší.

Státní zřízení

Etiopie je federální demokratická republika, která kromě několika let italské okupace (1936-41) nebyla nikdy kolonizována. Je považována za kolébku lidstva, kde se vyvinul člověk rozumný, o čemž svědčí i četné archeologické nálezy.


Měna

V Etiopii se platí birry (ETB).
Univerzální měnový konverter



RADY A TIPY NA CESTY

Cestovní doklady

Pro vstup do Etiopie je pro nás zavedena vízová povinnost. Sehnat vízum svépomocí bylo v době naší návštěvy docela zábava (popíšu časem), nyní je však prý možné získat vízum při příletu na mezinárodní letiště.

Očkování

Do Etiopie je povinné očkování proti žluté zimnici, i když jsme se nesetkali s žádnou kontrolou. Dále doporučuji zejména očkování proti hepatitidě A (1.injekce platí 1 rok, po přeočkování platí minimálně 10 let) nebo kombinaci hepatitidy A+B, určitě je dobré mít naočkovaný břišní tyfus (účinný 3 roky) a je důležité také zkontrolovat si platnost očkování proti tetanu (platí minimálně 10 let), případně se nechat přeočkovat. Neztratí se ani očkování proti meningokokové meningitidě (zánět mozkových blan; očkování platí 3 roky), možné je taky očkování proti vzteklině. Ochrana proti malárii není v zimě v severní Etiopii potřeba, neb je toto území v dostatečné nadmořské výšce.

Vhodná antimalarika, očkování i informace obdržíte např. na hygienické stanici. V Praze doporučuji např.:

  • Centrum cestovní medicíny a ambulance pro infekční choroby, Havelská 14, Praha 1, tel.: 222094121
  • Časové pásmo

    V Etiopii je časové pásmo +3 hodin od Greenwiche, tj. +2 hodin od našeho zimního času a +1 hodina od našeho letního času.

    Ceny

    Pro nás je v Etiopii příjemně levno. Pro informaci přibližné ceny vybraných potravin:

    Průvodce

    Použili jsme průvodce Lonely Planet:
    Ethiopia, Erithrea
    - vydalo Lonely Planet
    - rok vydání ???, ?. vydání

    Léky, prášky a lékárnička

    Rozhodně je potřeba mít s sebou pár základních léků pro případ nouze - ne všechno a ne všude se tam dá sehnat...

    Táboření

    V Simienských horách jsou přesně určená místa tábořišť, kde výpravy přespávají. Vlastní stan se rozhodně hodí - jednak může v noci až překvapivě hodně mrznout, jednak si do něj schováte věci před nočními (nejen) zvířecími zloději.

    Hotýlky

    Ve městech se vyplatí oběhnout pár hotýlků a všude smlouvat, za pár birrů pak dostanete pokoj s postelí a vlastním či společným záchodem a sprchou. Internet se dá sehnat ve všech městech a také v turistických vesnicích.

    Seznam hotýlků, kde jsme bydleli:



    SLOVNÍČEK

    Oficiálním jazykem v Etiopii je amharština. Anglicky se ve městech většinou nějak domluvíte, horší je to v horách a na malých vesnicích, kde možná anglicky mluvícího černouška nepotkáte. Lze se domluvit "mezinárodně" - rukama nohama apod.



    MAPY

    Mapy na Internetu: dodám později


    ZAJÍMAVÉ ODKAZY

    Několik zajímavých odkazů na stránky o Etiopii:


    Nahoru NAHORU